9 grudnia 2023

Wzrok i okulary

Ekologiczne produkty

Proteza silikonowa

Protezy wykonuje się z różnych materiałów, w tym także z silikonu. Powód jest prosty: silikon jest tolerowany przez naszą skórę, a na dodatek szybko dostosowuje się do temperatury naszego ciała. Jakby tego było mało, istotne znaczenie ma także waga oraz elastyczność takich protez. Wszystko to powoduje, że Proteza silikonowa jest całkiem popularna – warto w tym miejscu wyróżnić protezy silikonowe zębowe czy też protezy piersiowe. Istnieją także specjalne protezy silikonowe, które stanowią zaopatrzenie protetyczne po amputacji części kończyn górnych (palców czy dłoni) oraz dolnych (palców u stóp czy samej stopy). Te ostatnie nie tylko coraz częściej wyglądają jak dokładnie repliki, dzięki czemu osoby postronne często nie są po prostu w stanie zauważyć, że to rzeczywiście proteza silikonowa. Pełnią one także jeszcze kilka innych ważnych funkcji: przede wszystkim poszerzają możliwości pacjenta chwytania, lecz również dają swoiste podparcie właśnie podczas chwytania różnych przedmiotów i nie tylko.

To samo tyczy się na przykład silikonowej protezy przodostopia, która w znaczący sposób pomaga normalnie chodzić i bez większych problemów oraz ograniczeń wrócić do normalnego życia oraz codziennego funkcjonowania.

Dla kogo proteza silikonowa?

Do najczęściej stosowanych protez silikonowych należą zębowe oraz piersiowe. Te pierwsze znalazły zastosowanie u osób, które straciły własne zęby i muszą korzystać z protezy – dzięki temu zmniejsza się ryzyko zaniku kości. Pomaga w tym właśnie silikonowe podścielenie takiej protezy, którego najważniejszym zadaniem jest ustabilizowanie protezy. Z kolei jeśli chodzi o protezy silikonowe piersiowe to są one projektowane tak, aby jak najlepiej przypominały naturalną pierś – zarówno w wyglądzie, jak i w dotyku. Pomaga w tym fakt, że silikon jest materiałem elastycznym, co sprawia, że protezy mogą zostać odpowiednio dopasowane do sylwetki i linii ciała, zapewniając tym samym komfort. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań i materiałów sprawia, że tego typu protezy nie podrażniają wrażliwej skóry, a na dodatek gwarantują odpowiedni przepływ powietrza.

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że najważniejsze jest prawidłowe dobranie protezy, dlatego też koniecznie należy skorzystać z porady lekarza oraz z usług profesjonalnych sklepów medycznych.