15 kwietnia 2024

Wzrok i okulary

Ekologiczne produkty

Wózek do biegania – wózek dla aktywnych rodziców

Rodzice lubią uprawiać sporty – nie wszyscy, ale całkiem spora ich liczba. Pojawi się zapewne pokusa, aby przynajmniej czasami oddawać się aktywności w towarzystwie swojego małego dziecka. Czy można jednak robić to zawsze i w każdej sytuacji? Istnieją w tym aspekcie pewne zalecenia, których zdecydowanie warto się trzymać. Jeśli przykładowo rodzice chcą z dzieckiem biegać, powinni zaczekać z tym aż pociecha ukończy szósty miesiąc życia. To ważne, bo w tym momencie maluch powinien już umieć utrzymać główkę samodzielnie. Oczywiście na tym nie koniec, bo przecież entuzjaści biegania nie będą swojego potomstwa trzymać na ręce ani w nosidle.

Potrzebny jest specjalny wózek, a tych na rynku jest coraz więcej. Jaki wózek do biegania z dzieckiem wybrać? Przede wszystkim należy raczej zostawić za sobą pomysły na wykorzystanie tego wózka, który już jest w naszym posiadaniu. Z różnych względów nie nadaje się on do tego rodzaju zastosowań. Przede wszystkim jest zazwyczaj zbyt masywny i ciężki, a wózek dla biegacza powinna cechować ergonomia. Dlatego właśnie w ofercie dystrybutorów są specjalne wózki typu jogger, a więc przeznaczone właśnie do biegania z maluchem w środku. Takie modele wyróżnia lekka aluminiowa konstrukcja, ergonomiczny kształt wpływający pozytywnie na łatwość biegu, a także wzmocnione kółka oraz dodatkowa amortyzacja.

Spore znaczenie ma też ręczny hamulec, jaki zwiększa kontrolę rodzica nad ruchem wózka. Wózki w sam raz dla biegaczy – jak długo można z nich korzystać? Jak wynika z zaleceń ekspertów, w tym pediatrów, biegi z dzieckiem w wózku można rozpocząć, gdy maluch ma pół roku – była o tym mowa wyżej. Czy istnieje jednak jakiś limit wieku, w ramach którego taka aktywność z wózkiem w tle może się odbywać? Przyjmuje się, że biegać z potomkiem w wózku można do mniej więcej 4. roku życia, przy czym maksymalna waga dziecka to 22 kilogramy. Dobrej klasy wózki typu jogger mają w zestawie solidne 5-punktowe pasy, jakie posiadają szeroki zakres regulacji. Oznacza to, że raz zakupiony wózek będzie „rósł” razem z samym dzieckiem, co jest świetną wiadomością.