6 grudnia 2021

Wzrok i okulary

Ekologiczne produkty

Sukces mobilnych systemów operacyjnych

netman.pl

Konsekwencją dynamicznego rozwoju rynku smartfonów i generalnie wszelkich urządzeń przenośnych jest wzrost zainteresowania mobilnymi systemami operacyjnymi. Dysponują takowymi poszczególni producenci nowoczesnych telefonów, ale są również systemy otwarte, po które można swobodnie sięgać. Niegdyś pochlebne opinie zbierał Symbian, jednakże nie wytrzymał konkurencji z nowymi ofertami. Na produkowanych przez Apple iPadach i iPhone’ach króluje OS X, Nokia rozwija własny system, natomiast pozostali wolą sięgać po to, co wypróbowane.

W tym przypadku po Androida. Jest to w tej chwili najpopularniejszy i najszybciej rozwijający się mobilny system. Stworzyła go firma Google w oparciu o jądro Linuksa. Dzięki temu użytkownicy mogą w pełni zintegrować swoje telefony z usługami giganta z Mountain Dew.

Android jest szalenie elastyczny i ze względu na otwarte źródła poszczególni wytwórcy smartfonów mogą go zmieniać zgodnie z własnymi potrzebami. Stąd pojawiają się specjalne aplikacje wbudowane, nakładki graficzne zmieniające system od strony wizualnej. Dodatki te są często krytykowane przez konsumentów, ponieważ zjadają więcej zasobów urządzenia i obniżają prędkość działania. Stąd doświadczeni użytkownicy wolą aparat z „czystym” Androidem, bo to zapewnia stabilność i szybkość pracy.

Mając ten OS pod ręką można dowolnie kształtować zakres funkcjonalności smartfona. Korzystanie z tego systemu będzie efektywniejsze, jeśli zadbamy o uzyskanie uprawnień roota. Oznacza to, że urządzenie trzeba „zrootować” za pomocą specjalnej aplikacji. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad oprogramowaniem, możemy także robić rzeczy, których pierwotnie robić nie mogliśmy.

www.orangesite.pl