Internet, czyli rewolucja w kablu

Internet, czyli rewolucja w kablu

27 maja 2019 Wyłącz przez sinah

Ogromne przemiany w świecie IT nie miałyby takiego obrazu jaki znamy, gdyby nie rewolucja związana z dynamicznym rozwojem internetu. Globalna sieć stała się dla wielu milionów ludzi kanałem komunikacji, źródłem wiedzy z praktycznie wszystkich dziedzin oraz fantastycznym miejscem do szukania różnorodnej rozrywki.

Cofając się do historii internetu trudno uwierzyć, że u jego zarania szczytem osiągnięć było przesyłanie pakietów prostych danych – oczywiście dzięki komputerom wyposażonym w bardzo specjalistyczne oprogramowanie. Lata mijały i okazało się, że w oparciu o technologię można dokonać wiele więcej.

Do dyspozycji użytkowników trafiły łącza szerokopasmowe, a komputery osobiste przystosowano do obsługi sieci. Podstawą działania internetu jest w tej chwili protokół HTTP.

Umożliwia on odwiedzanie i przeglądanie stron internetowych. Aby to robić, trzeba korzystać z którejś z dostępnych przeglądarek.

Najpopularniejsze z nich to w tej chwili Internet Explorer (dostarczana wraz z systemem Windows), Mozilla Firefox, Opera i Safari. Istnieje jeszcze kilka pomniejszych, acz interesujących programów tego rodzaju.

Samych stron WWW są na świecie miliardy – działają w różnych domenach i są aktualizowane niemal we wszystkich językach. Dziś także w Polsce mamy bezproblemowy dostęp do internetu.

Działa wielu providerów – zarówno na rynku krajowym, jak i lokalnym. Można także surfować po sieci z wykorzystaniem nowoczesnej telefonii komórkowej oraz sygnału satelitarnego, który wciąż nie został doceniony jako kanał transmisji danych.