17 maja 2022

Wzrok i okulary

Ekologiczne produkty

Gry zręcznościowe – dlaczego warto się nimi zainteresować?

www.c-map.pl

Powinniśmy pamiętać, że bardzo ważne jest to, abyśmy wspierali rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. To oznacza, że nie tylko powinniśmy mu czytać bajki i dawać gryzaki do gryzienia, ale również powinniśmy zadbać o to, aby starsze dziecko miało możliwość sięgać po zabawki zręcznościowe. Jest ich całkiem sporo, więc będziemy mogli je dopasowywać do wieku naszego dziecka, a to oznacza, że z jednej strony cały czas będzie się mogło ono uczyć czegoś nowego, a z drugiej taka zabawa będzie bezpieczna. Dlaczego jednak warto sięgać po tego typu zabawki?

Co zyskujemy?

Jeśli dopilnujemy, aby nasze dziecko miało możliwość sięgać po zabawki zręcznościowe, to będziemy mieli pewność, że rozwija się pod względem zdolności manualnych. Wiele tych zabawek wymaga precyzyjnego układania, dopasowywania w odpowiednie miejsca, a to oznacza, że dziecko będzie nie tylko ćwiczyło samą rękę i paluszki podczas chwytu, ale również będzie ćwiczyło cierpliwość, bo niejednokrotnie może minąć wiele czasu, zanim umieści dany element w wyznaczonym miejscu. Niektóre zabawki zręcznościowe wymagają koordynacji ręka – oko, ale są również takie, które zmuszają całe ciało do ruchu, gdy dziecko rzuca obręczą, która musi upaść na odpowiednie miejsce. Wówczas jest ruch całego ciała, co dodatkowo utrudnia zadanie.orteza na rękę u kontuzjowanych również nie ułatwia rozgrywki.

Najróżniejsze propozycje

Przeglądając zabawki zręcznościowe trafimy na wiele ciekawych propozycji, a to oznacza, że powinniśmy się zastanowić, które z nich będą najlepsze w przypadku naszego dziecka. Dla młodszych pociech, które nie mogą się bawić zabawkami ze zbyt małymi elementami, możemy kupić tablice magnetyczne, gdzie za pomocą specjalnego rysika zakończonego magnesem, dziecko będzie przesuwało elementy, które bezpiecznie będą się znajdowały za plastikową szybką. Z jednej strony będzie mogło ćwiczyć oko i rękę, jak i cierpliwość, z drugiej będzie bezpieczne, bo nie będzie miało małych elementów. Dla starszych dzieci można wybrać zabawki zręcznościowe, w których będzie musiało trafić kółkiem na drążek, albo takie, gdzie będzie miało układać niewielkie elementy jedne na drugie, w taki sposób, aby budowana wieża się nie przewróciła. Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj propozycje i które zabawki zręcznościowe najlepiej będą pasowały do naszego dziecka. Z pewnością będą one miały duży i bardzo dobry wpływ na rozwój naszego dziecka. Dlatego też warto dopilnować, aby nasze dziecko miało przynajmniej kilka takich zabawek i to jak najbardziej zróżnicowanych.