Apple i jego Mac OS

Apple i jego Mac OS

30 kwietnia 2019 Wyłącz przez sinah

Od samego początku swojego działania firma Apple zwracała na siebie uwagę oryginalnym podejściem do tworzenia produktów IT. Pierwsze pecety tej marki, które odniosły istotny sukces komercyjny, czyli Lisa i Macintosh wyróżniały się niebanalnym designem – użycie przejrzystego plastiku, mysz z jednym przyciskiem, zestawienia białego i niebieskiego koloru. Wszystko to przykuwało spojrzenia i sprawiło również, że marka stworzona przez Steve’a Jobsa zaczęła być utożsamiana nie tylko z techniczną innowacyjnością, ale także z designem.

Jak widać trend ten utrzymuje się cały czas. Jest jeszcze jedna kwestia, która entuzjastom Apple nie przeszkadza, ale jego krytyków mocno denerwuje. Chodzi o stosunek firmy do systemów operacyjnych.

Apple konsekwentnie trzyma się koncepcji zamkniętej architektury. Oznacza to, że komputery marki są sprzedawane z jej własnym systemem operacyjnym i teoretycznie nie ma możliwości instalacji na sprzęcie sygnowanym jabłkiem żadnego innego systemu. Fascynaci informatyki oczywiście potrafią dziś odpalać na Macach Windowsa czy Linuksa, ale ma to raczej charakter ciekawostki.

Przeciętny konsument nabywający komputer od Apple musi posługiwać się jego systemem. System OS X, znany wcześniej pod nazwą Mac OS, należy do rodziny uniksowej. Ostatni raz pod starą nazwą system został wydany w 1999 roku.

Od 2002 roku na komputerach od Apple króluje OS X, którego kolejne wydania zyskują nazwy wielkich kotów (Lion, Leopard). System cechuje efektowny interfejs graficzny, szybkość działania i bogate kompatybilne oprogramowanie tworzone z myślą o profesjonalistach.