AMD

AMD

13 września 2018 Wyłącz przez sinah

Firma AMD jest najbardziej znana z produkcji układów scalonych, głównie procesorów i kart graficznych. Została ona założona w 1969 roku i od samego początku zajęła się głównie produkcją układów logicznych. Współcześnie jest to drugi na świecie producent procesorów, zaraz po firmie Intel.

AMD zostało założone przez byłych pracowników firmy Fairchild Semiconductor. Bardzo szybko rozpoczęła pracę nad zdobywaniem rynku. W 1975 roku zaczęła produkować pamięć RAM oraz produkcję procesorów opartych na technologii.

Do najbardziej rozpoznawalnych produktów firmy należą z pewnością procesory z rodziny Athlon, Sempron i AMD FX. Po przejęciu firmy ATI Technologies, AMD stała się również producentem kart graficznych. W tej dziedzinie największą popularnością cieszą się karty z rodziny ATI Radeon.

W 2009 roku firma AMD stała się jedną ze stron postępowania antymonopolistycznego. Drugą stroną była firma Intel, która na zasadzie poruzmienia musiala zapłacić 1,25 mld dollarów na rzecz AMD oraz zobowiązała się do przestrzegania etyki biznesowej.